Založ si blog

Kto? Čo? Prečo? aneb Sex, Rozparovač a NEVERMORE (Slovak, English version)

Milí priatelia, dovoľte mi predstaviť Vám príbeh

NEVERMORE

a sériového vraha známeho pod prezývkou  

Jack Rozparovač

:: Použité informácie o Vincentovi van Goghovi, Paulovi Gauguinovi a  jednotlivých obetiach Jacka Rozparovača sú založené výlučne na  faktoch. ::

Jack Rozparovač (Jack the Ripper)

Vrah, ktorý reálne existoval, aj keď mnohí ho už považujú za mýtus. Na jeho konte figuruje minimálne 5 obetí. V priebehu mesiacov august až november roku 1888 zavraždil v londýnskej štvrti Whitechapel niekoľko prostitútok: Mary Ann Nichols, Annie Chapman, Liz Stride, Catherine Eddowes a Mary Jane Kelly.

– Aj keď podozrivých bolo v tomto prípade viac než dosť, počet presahuje stovku, patrili medzi nich ľudia rôznych vrstiev a profesií. Od neškodného blázna, cez lekára, pôrodnú babicu až po člena kráľovskej rodiny.

– Prípadom sa zaoberali mnohí odborníci. Jeden z britských detektívov dokonca vyhlásil, že JR neexistuje, pretože sám strávil 11 rokov pátraním bez akéhokoľvek relevantného výsledku…

– Netreba zabúdať, že za vytvorením “fenoménu” JR stáli MÉDIÁ… ergo vrah, ktorý spáchal ohavné vraždy prostitútok bol reálny, no keďže ho nikto nikdy nevidel, ani nepoznal jeho identitu… celý obraz o tom, ako vyzeral, kto to pravdepodobne mohol byť, vytvorili senzáciechtiví novinári. Zabudnite teda na vysokého tajomného až mystického muža v čiernom plášti so štýlovým cylindrom na hlave! V skutočnosti totiž mohol vyzerať úplne inak…..

.

MODUS OPERANDI

vraha Jacka Rozparovača hovorí celkom jasnou rečou. Spôsob, akým JR postupoval pri vraždách o ňom odhaľuje viacero informácií:

inteligentný, možno až nadpriemerne (vraždy mal naplánované do detailu)

vraždil priamo na ulici (až na prípad Mary Jane Kelly.) Jeho správanie by sa dalo označiť za egoistické, arogantné pravdepodobne sa jednalo o narcistickú osobnosť.

– Tak ako to už v prípade sériových vrahov býva, motivačným faktorom bola zrejme nenávisť, či skôr silná ambivalentná emócia k jednej žene. Všetky zavraždené mali veľa spoločného: typ postavy – plnoštíhle, všetky si privyrábali ako prostitútky, výškou medzi 152-157cm, vek okolo 43 rokov, (opäť jedine Mary Jane Kelly bola podstatne mladšia a o trochu vyššia. To všetko má však svoje opodstatnenie…

znalosti anatómie. K rovnakým znalostiam ľudskej anatómie mohol prísť napríklad umelec. Anatómia sa štandardne vyučovala na umeleckých školách. Vykonávali sa tiež verejné pitvy, kde si svoje znalosti mohol rozšíriť.

– medzi jednotlivými vraždami sú patrné podobnosti, ale aj rozdiely, ktoré súvisejú s určitým progresom v počínaní. Napríklad, prvé obete vrah najskôr škrtil. Neskôr zistil, že obeti stačí prerezať krčnú tepnu. Jeho cieľom nebolo obeti spôsoboval bolesť. Aj podľa súdnych správ, smrť nastala takmer okamžite. Rozparovačove vraždy predstavujú skôr akési “vyjadrenia.” Neboli to len afektívne výbuchy zlosti, kedy sa páchateľ zmocní obeti a dokazuje svoju silu. Šlo o premyslené akcie, ktoré boli dotiahnuté do detailu. Vraždenie priamo na ulici, posmrtná štylizácia orgánov to len potvrdzujú. Vrah sa zameriaval na zohavenie dutiny brušnej a vnútorných ženských pohlavných orgánov. Neskôr pridal aj posmrtné zohavenie tváre, čo malo zbaviť obeť, akýchkoľvek známok ženskosti.

NEVERMORE

* * * * * * * * * * * * * * *

Príbeh Vincenta van Gogha a  Paula Gauguina, ktorý podáva trojica univerzitných študentov. Detail po detaile objasňujú prachom zapadnuté tajomstvá: Čo sa odohralo medzi Vincentom a Paulom roku 1888 v Arles? Prečo si Vincent po jednej z ich ostrých hádok odrezal ucho? Čím ho Gauguin vyprovokoval a aké bolo jeho spojenie s Jackom Rozparovačom?

Nevermore tiež hovorí o tom, ako muži v minulosti zaobchádzali so ženami a ako s nimi jednajú dnes. Gauguin napr. svoju ženu týral, a to nielen psychicky. Manipuloval aj Vincentom van Goghom a prakticky každým, kto mu prišiel do cesy. 

:: Informácie o Vincentovi van Goghovi, Paulovi Gauguinovi a  jednotlivých obetiach Jacka Rozparovača sú založené výlučne na  faktoch. ::

Dávid, študent práva, žije bohémskym životom študenta, kt. hlavný študijný odbor predstavuje skúmanie samičiek druhu Homo Sapiens v reálnych podmienkach. Táto aktivita ho síce baví, no nenapĺňa, a tak sa z plezíru rozhodne, venovať väčšiu časť svojej energie štúdiu. Aby sa mu to však skutočne oplatilo, plánuje použiť jednu seminárku, na ktorej si chce dať záležať, rovno na dva predmety. Téma je zvolená – Profil Jacka Rozparovača. Po krátkom návale nadšenia sa nevie pohnúť z miesta. Pomocnú ruku mu ponúkne Eli, ktorá študuje psychlógiu a psychol.profil Jacka Rozparovača už zostavovala. Peter, študent medicíny, je nielen Elin partner, ale aj Dávidov spolubývajúci. Začína sa príbeh o mileneckom trojuholníku, výsledkom ktorého, je nielen vykryštalizovanie vzťahov ľudí dnešnej doby, ale aj objasnenie záhadného vzájomného prepojenia Vincent – Paul – Rozparovač.

 

Celá “story” by sa v podstate dala rozdeliť do dvoch častí. V prvej sa Dávid dozvedá informácie o vraždách, obetiach a o tom, aké katastrofálne podmienky pre život boli koncom 19. storočia v Londýne. Nachádza spojitosti medzi jednotlivými vraždami a spolu s Eli zostavia psychologický profil J. Rozparovača. V druhej časti, Eli prezrádza svoju verziu o tom, kto sa reálne mohol skrývať pod prezývkou “Jack Rozparovač.” Odhaľuje jeho motív, spôsob, akým mohol vraždy spáchať a ponúka vysvetlenie, prečo ho polícia nikdy nedolapila. Na svetlo sveta sa tak dostáva nová teória, ktorá prezrádza mená dvoch svetoznámych umelcov. Jeden vrah a jeden verný priateľ, ktorý nikdy neprezradil svojho druha…..

 English version: http://ripperstory.wordpress.com/2014/07/19/who-what-why-or-sex-ripper-and-nevermore/

http://www.nevermore.estranky.sk/

 

Gauguina obdivoval aj M. R. Štefánik

27.04.2017

Milan Rastislav Štefánik bol nielen politik, astronóm, ale aj náruživý cestovateľ a obdivovateľ umenia. Zaujímal sa aj o fotografovanie či etnografiu. Styčný bod pre Štefánika bola tak trochu viac »

Ako to bolo s poľským kaderníkom

02.12.2016

Aby som bola objektívna, k A treba povedať aj B. Tj spomenúť poslednú zmienku o možnom podozrivom. Ním bol označený Aaron Kosminski slabomyseľný kaderník, emigrant pôvodom z Poľska. Informácia viac »

Najznámejší sériový vrah pohľadom (nielen) FBI

13.10.2016

FBI: Profil Jacka Rozparovača. Podľa dokumentu BBC bol pred pár rokmi (v roku 2013) odtajnený spis vyšetrovania legendárneho sériového vraha. Vyšetrovanie iniciovala a vykonala ešte v roku 1988 viac »

Ján Richter

Odchod Maďariča a Richterova rošáda?

24.11.2017 16:55

V Smere dôjde k personálnym zmenám, o ich podobe sa v užšom vedení strany stále diskutuje.

somalsko, mogadiso

Útok na mešitu v Egypte je tretím najtragickejším za desať rokov

24.11.2017 16:18

Pozrite si výber najtragickejších teroristických útokov vo svete za posledných desať rokov.

(typo - nepouzivat v orise) Autobus, nástup, cesta, zamestnanie

Nedostatok vodičov autobusov sa prehĺbil

24.11.2017 15:26

Nedostatok vodičov autobusov, mestskej hromadnej dopravy, ale aj nákladných vozidiel na Slovensku sa v tomto roku prehĺbil.

Klzisko na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave

Bratislava bude betónovými blokmi chrániť centrum pred útokmi

24.11.2017 14:47

Bratislava sa pridala k európskym metropolám, ktoré betónovými zábranami chránia centrum pred teroristickými útokmi vozidlom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 80687x
Priemerná čítanosť článkov: 2690x

Autor blogu