Založ si blog

„Pokrytectvo má svoje výhody“ (Gauguin, roky 1872-1887)

a „Nikdy som nekonal tak dobre, ako keď som chcel konať zle… „

výroky E.H.P.Gauguina zo zbierky Pred a Po

To, že Gauguin oplýval talentom, nielen v maliarstve, sochárstve je nespochybniteľné. Rovnako tak rád a dobre vedel manipulovať ľuďmi, ale… pokračujme po popriadku…

10 šťastných rokov Gauguinových

1872 – 1882

Keď ho v roku 1871 prepustili z armády a tzv. vyhodil kotvu, nadobro skončil s námorníckym životom. Túžbe stať sa námorníkom podľahol na základe svojich romantických predstáv o hrdinských  dobrodružstvách a vôni diaľok exotických krajín, ktoré poznal z detstva. Realita však mala o pár uzlov drsnejšiu tvár.

Písal sa rok 1872 a Paul stretol Mette. Dievčinu z Dánska, z dobrej rodiny, ktorá bola uchvátená osobnosťou charizmatického mladého muža s drsnými rysmi, no o to príťažlivejším zjavom. Paul vtedy pôsobil pod ochrannými krídlami Gustava Arosu, bývalého priateľa jeho zosnulej matky. On mu ponúkol dobre platenú prácu v banke, on ho priviedol k žriedlu súčasného umenia, k impresionistom. Treba dodať, že impresionisti v tej dobe už boli sformovanou skupinou a Paul sa musel veľmi snažiť, aby sa presadil. No ako bolo u neho zvykom snažil sa a snažil možno až príliš.

Jeho prvotnou a hlavnou Inšpiráciou bol Edouard MANET. Keď Gauguin uvidel jeho Raňajky v tráve (Kúpeľ) a Preobliekanie, rozhodol sa vytvoriť svoj prvý skutočný obraz – akt. Myšlienkou naň bol priam posadnutý, no chýbala mu modelka. Mette, s ktorou mal v tom čase už tri deti a štvrté čakal, jeho nadšenie rozhodne nezdieľala. Vysmiala ho a odmietla byť jeho „múzou.“ A tak sa ňou stala tá, čo bola prvá po ruke – vychovávateľka ich detí. V roku 1880 vytvoril svoj 1.význámný obraz – Akt.

Study-of-a-Nude-Suzanne-Sewing

http://eclaircie.canalblog.com/archives/2010/10/28/19450292.html

Obrazom zožal úspech, na nováčika až prekvapujúci. Výtvarní kritici o ňom hovorili v superlatívoch. J.K. Huysmans ho dokonca prirovnával k Rembrandtovým NEZIDEALIZOVANYM ženám: „Toto mäso je drsne živé, to nie je hladká rovná koža, ako to robia ostatní umelci. Toto je koža pod ktorou prúdi krv, chvejú sa nervy, a konečne aké PRAVDIVÉ sú všetky časti toho tela, to mohutné brucho….. Pán Gauguin je PRVÝM umelcom za celé tie roky, ktorý sa pokúsil predstaviť ŽENU DNEŠNEJ DOBY! Tieto slová si Gauguin nadlho vryl do pamäte, len podporili jeho nasmerovanie a od roku 1880 požadoval od okolia stále väčšiu a väčšiu pozornosť.

Čo sa impresionistov týka, tí síce pod jeho vplyvom nevznikli, ale pod jeho vplyvom sa ich spolok rozpadol. Aspoň tak tvrdili mnohí z nich. Gauguin nechcel nikdy byť členom nejakej skupiny, na to bol príliš veľký individualista. Pre svoj rast však ľudí potreboval, preto sa v určitých obdobiach snažil správať pokorne a prijal úlohu žiaka. No to nikdy netrvalo dlho. Asi najdlhšie to s ním vydržal Camille Pissarro, tzv. pilier impresionistov, ktorý si ho zobral pod ochranné krídla. Jeho nedostatok lojality bral dlho s nadhľadom, no keď sa Gauguin rozhodol opustiť skupinu a nezúčastniť sa na 7. Výstave impresionistov s tým, že sa ďalej nechce strápňovať, stratil trpezlivosť aj on. Pissarro: „Gauguin sa chová ako diktátor.“

.

1872

šťastné

obdobie

plné rastu

1882

22.12. 1873 Svadba s Dánkou Mette Sophie Gad

Narodenie detí: 1.syn Emil (31. August 1874), dcéra Aline (1876), Clovis (1879), Jean-René (1881), Paul (1883).

Vďaka dobre platenému miestu burzového makléra si žil luxusne, nakupoval obrazy a iné cennosti.

študuje maľbu na Colarossiho akadémii  (štúdium anatómie, ktorá bola základom pre všetkých umelcov tej doby. Vychádzali z klasického umenia). Zoznamuje sa s impresionistami, neskôr s nimi aj vystavuje. Učiteľom a priateľom mu bol hlavne Camille Pissarro, no Paul si nedokázal udržať žiadneho priateľa. Zvykol sa správať povýšenecky, nevraživo.

Kontaktuje sa stále viac s impresionistami, vystavuje spolu s nimi na výstavách. Tí ho však medzi seba neprijímajú tak horlivo, ako by si   predstavoval. Aj keď mu nik neupieral talent, Gauguin sa sústreďoval viac na vlastnú propagáciu, než na zdokonaľovanie techniky. Chcel upútať za každú cenu.

Istú dobu sa veľmi intenzívne priatelil s kolegom Edgarom Degasom, s ktorým často navštevovali miestne nevestince. Jednak za účelom nájdenia „inšpirácie a umeleckej tvorivosti“ a okrem iného, prostitútky boli väčšinou jediné, ktoré radi a ochotne , slúžili umelcom ako modelky. Mám rád ženy tučné a hriešne.“ (Gauguin)

.

Kým prišlo horšie , alebo

5 drsných rokov Gauguinových

1883-1887

Gauguin si zaumienil, že slová Eduarda Maneta: „Maliarstvu musí umelec podriadiť všetko,“ zoberie za svoje. Keď v roku 1883 kvôli krachu na burze, prišiel o lukratívne zamestnanie, nejako zvlásť sa preto neumáral. Práve naopak, videl v tom znamenie, že odteraz sa má konečne naplno venovať svojej tvorbe. Týmto spôsobom chcel uživiť aj svoju rozrastenú rodinku.

1884. Aby znížil náklady na živobytie presťahoval sa s Mette a ich piatimi deťmi do vidieckeho mestečka Rouen. Problém spočíval v tom, že aj keď v Paríži bol život nákladnejší, existovala aká taká možnosť zpeňažiť svoje diela. V Rouen – bez šance! Asi po pol roku stratila Mette trpezlivosť, zbalila deti a vybrala sa s nimi „žiadať azyl“ k príbuzným do Dánska. Tí ju privítali s otvorenou náručou. Menej otvorene prijali Paula. Ten pre nich znamenal iba niktoša, ktorý sa nedokáže postarať o vlastnú rodinu. Nedá sa povedať, že by sa nesnažil. Istú dobu pracoval ako obchodný zástupca firmy s námornými odevmi a textilom. Vďaka svojej neprispôsobivej povahe, to však opäť netrvalo dlho.

1885. Situácia hustla. Odpor sa zväčšoval. Gauguin sa pokúsil zoorganizovať výstavu svojich prác v Kodani, no skončila totálnym fiaskom. Otvorene vyhlasoval, že nenávidí Dánov, nenávidí celú spoločnosť a svoju frustráciu si vybíjal na manželke. Nielen slovne. Mette ako silná žena toho vydržala dosť. Kto to nevydržal, bol Gauguin. Keďže za Mette stála celá jej rodina, zobral syna Clovisa (ako rukojemníka) a odišiel s ním do Paríža. Sladkého, skvostného, frívolného, kde ho uznávajú ako umelca! Kde pracoval ako lepič plagátov. 6 ročný Clovis to s „oteckom“ nemal ľahké. Žili v jednom z najlacnejších podnájmov kdesi na povale. Väčšinou bol celý deň sám, no vôbec sa nesťažoval, o čom s hrdosťou písal Gauguin Mette… Peniaze na jeho školné, ktoré získal od sestry, minul na maliarske potreby. Malý Clovis sa dostal do internátu až o rok, keď sa Paul rozhodol odsťahovať do Pont Aven (Bretónsko, SZ Francúzsko).

1886. Paul žije striedavo v Pont Aven a Paríži, kde navštevuje kurz maliarstva. Stretáva sa s Vincentom van Goghom, na ktorého urobí neopakovateľný dojem. Theo van Gogh, Vincentov mladší brat, sa stáva jediným stálym predajcom ich diel.

1887. Švagor mu ponúkne pracovnú príležitosť v Paname. Paul neváha ani chvíľu. Myšlienka na exotiku ho úplne opantala a na fantastickú pracovnú cestu nahovorí aj priateľa Lavala. Ihneď po príchode sa však ilúzie rozplynú. Z exkluzívneho jobu je prostá, hrubá, manuálna práca – kopanie Panamského prieplavu. Laval náročnú fyzickú prácu odmietne, Gauguin vydržal dva týždne. Potom sa rozhodli odísť na neďaleký ostrov Martinik, kde plánovali žiť z ovocia, darov mora a maľovať. Ani tam však nebolo nič zadarmo. Obaja ochoreli. Laval vážne. Vtedy sa Paul opäť raz prejavil „ako priateľ“… Vzal obrazy, ktoré namaľovali v tropickom raji, nechal sa najať ako námorník a šup ho domov… do Paríža. Priateľa Lavala nechal na ostrove s maláriou napospas vlastnému osudu…

© elli

Recenzia filmu „Gauguin“ (2017)

02.06.2018

Prišla som, videla som a odporúčam. Film Gauguin je skutočne film o Gauguinovi, aj keď viac romantický ako autobiografický. Nemám ambíciu to tvorcom zazlievať, pretože jedna z tvárí Paula viac »

Zrzavý Gauguin

03.05.2018

Prevratné 20. storočie a prvý akt (Milan Rastislav Štefánik, bratia Čapkovci, Bohumil Kubišta, Jan Zrzavý, Paul Gauguin) Rodený Francúz, otec oficiálne piatich detí, postimpresionista... viac »

Ak Vám chýbajú fakty pri čítaní „Pôvodu“ Dana Browna

15.02.2018

Odkiaľ pochádzame? Kto sme? Kam ideme? Paul Gauguin, 1898 Gauguin tento obraz namaľoval ako rozlúčku s pozemským svetom. Síce často inklinoval k smrti, párkrát jej naozaj sedel na kolenách, viac »

kalavska

Kalavskú čaká reparát

21.08.2019 18:30

Vláda na prvom rokovaní po letných prázdninách zatiaľ neschválila časť, ktorá sa týka premeny nemocníc a prináša zásadné zmeny.

Peniaze, euro, graf, ekonomika

O rozpočte rozhodne jesenná daňová prognóza

21.08.2019 18:14

Pre rezort financií budú pri príprave rozpočtu dôležité najnovšie údaje o vývoji ekonomiky a daňových príjmov. Tie budú zverejnené v septembri.

generál Martin Dzúr, Fidel Castro

Martin Dzúr. Generál, ktorý vydal rozkaz, aby vojaci nebojovali s okupantmi

21.08.2019 18:00

Patril k najmocnejším ľuďom v bývalom Československu. Martin Dzúr bol ministrom národnej obrany a priaznivcom Alexandra Dubčeka.

priemyselny park Kosice 04

Priemyselný park by mal pomôcť košickému regiónu

21.08.2019 17:24

Vo dvoch halách na ploche takmer 8 hektárov za 30 miliónov eur by v budúcnosti mohlo pracovať zhruba 600 ľudí.