Založ si blog

Prečo si Van Gogh odrezal ucho?

:: doplnené 16.marca 2016 ::

Vincent van Gogh žil počas niekoľkých mesiacov s Paulom Gauguinom na juhu Francúzska v Arles. Ich krátke, no búrlivé spolužitie vyvrcholilo incidentom, kedy si Vincent odrezal časť ucha. Hádka začala tým, že deň pred Vianocami, 23.12.1888, chcel Gauguin od Vincenta definitívne odísť. Vincent však také niečo nechcel pripustiť a predhodil pred neho výstrižok z novín s názvom Vrah unikol!

Čo sa dialo dva mesiace pred osudnou nocou, kedy Gauguin ešte len mieril do Arles?

Vincent nejedol, nespal, len aby bolo všetko pripravené. Gauguin naveľa naveľa stanovil svoj príchod do Arles na 20. októbra. Dorazil 23.ho. Vincent, so silami v koncoch, nevedel či sa má radovať či byť pobúrený, keď videl, v akej dobrej kondícii je jeho „ťažko chorý“ priateľ. Samozrejme zvíťazila možnosť A, veď konečne mohol dýchať s Gauguin spoločný vzduch. Paul sa ale nesprával ako vďačný hosť. Nič mu nebolo dosť dobré. Skritizoval, čo mohol, akoby si vôbec nevážil, koľko preňho Vincent urobil. No, veď si ani nevážil… Taký bol Gauguin. Sám vo svojich spomienkach opisoval, ako ho príšerne iritoval Vincentov všadeprítomný neporiadok a ako sa len vďaka nemu z Vincenta stal umelec… A on? Čím viac ho Paul urážal, ponižoval, tým viac sa snažil „majstrovi“ uhovieť. Pokúšal sa hľadať chybu v sebe. Aj keď povedzme si, nepatril k tým, čo nevedia povedať svoj názor. Nesúhlasil napr. s tým, že sa Gauguin nesprával ako ženatý muž. Miestny nevestinec navštevovali spolu, takže mu tento morálny prehrešok napokon toleroval. Bolo toho však podstatne viac. Nikdy neuviedol jednotlivé incidenty do detailu, vždy písal len v náznakoch, akoby ho nijakom prípade nechcel prezradiť. V liste bratovi Theovi uvádza: Naozaj neviem, čo by sa o Gauguinovi zistilo, keby sa dal v Paríži podrobne vyšetriť. Videl som ho robiť rôzne veci, ktoré by som si ja ani Ty nedovolil, pretože naše svedomie to vníma inak. Počul som od neho dva-tri krát hovoriť o horších veciach podobného rázu.“ Priateľovi Bernardovi: Bez najmenších pochýb tu máme dočinenia so svojráznou osobnosťou s inštinktami divokého zvieraťa. U Gauguina sú krv a pohlavný pud silnejšie ako vyššie snahy.”

Áno, Gauguina krv fascinovala a sex? Sám prehlasoval: „Mám rád ženy tučné a hriešne!“ Často sa o ženách vyjadroval len ako o kusoch mäsa. Keď v októbri 1888 namaľoval Ženy v nemocničnej záhrade (skicu k litografii a olejomaľbu tiež známu ako Mistrál), pôsobil v Londýne istý Jack Rozparovač. Ten mal zhodou okolností práve v tomto období na svojom konte 4 z celkového počtu 5 obetí. Štvrtá, Catherine Eddowes bola zvlášťna tým, že u nej ako prvej vrah zohavil tvár, a to veľmi špecifickým spôsobom: odrezal špičku nosa, prerezal očné viečka, trojuholníkové rezy na lícach…

h2_22_82_2-10

http://www.metmuseum.org/toah/images/h2/h2_22.82.2-10

gauguinwomen72

Paul Gauguin, Ženy v nemocničnej záhrade, Mistrál (1888)

 http://www.the-athenaeum.org/art/detail.php?ID=2071

..

Gauguin – kráľ symbolov. Čo robí tajomná tvár muža (autoportrét) v kríku? Prečo sleduje ženy svojím krvavým okom?? V roku 1888 a hlavne na jeho sklonku sa Gauguin intenzívne zaoberal smrťou. Predmetom jeho záujmu boli najmä vrahovia, napr. sa s Vincentom zúčastnili verejnej popravy muža, ktorý dobodal svoju obeť… Zaujímavé, že v nadchádzajúcom roku sa Gauguin sám štylizoval do úlohy odsúdenca. Morbídne fantázie zašli až tak ďaleko, že sám seba stvárňoval s odrezanou hlavou.

Gauguin_jar

Paul Gauguin, džbán s vlastnou podobizňou, 1889

https://www.studyblue.com/notes/note/n/canova-midterm-exam/deck/8169837

.

Kráľ symbolov a veľký manipulátor, si ale nemohol dovoliť, len tak povedať Vincentovi, že odchádza. Riskoval by nepriazeň jeho brata, od ktorého bol finančne závislý. Chcel, musel Vincenta vyprovokovať, aby ho vyhodil sám. Znevažoval spôsob, akým maľuje, podkopával jeho teórie, navážal sa do vzorov, ktoré uznával… No, najsilnejším vzorom bol pre Vincenta on sám. Čo také, mu o sebe prezradil, že mu Vincent predhodil známy výstrižok „Vrah unikol!“

legc

“Vrah unikol” (“Le meurtier a pris la fuite”)
ústrižok, z novín L’Intransigeant z 23.12.1888
http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k777793f/f2.item.zoom

Gauguin chcel odísť. Už mu bolo jedno za akú cenu. Naopak Vincent ho za akúkoľvek cenu chcel v Arles udržať. Predhodil pred neho výstrižok, nepomohlo. Konflikt prerástol do incidentu, kedy Vincent po Gauguinovi hodil pohár s absintom. Nestačilo. Gauguin spokojný s výsledkom sa len dobre bavil. Vincent vzal britvu a rozbehol sa za ním. Keď sa Gauguin k nemu otočil, Vincentove odhodlanie spadlo na nulu. Rozbehol sa domov ako malé dieťa. Tam si pred zrkadlom odrezal časť ucha. Silne krvácal. Obviazal si ranu, chvíľu počkal, kým pozbiera sily a odrezaný kúsok zaniesol do nevestinca. Keď Rachel rozbalila balíček zamdlela. Vincent jej ho podával so slovami: „Uschovajte starostlivo tento predmet,“ no určite nečakala takýto obsah.

Gauguin sa vrátil až ráno, kedy bol už žltý dom plný ľudí. Policajnému komisárovi, ktorý sa skláňal nad polomŕtvym Vincentom pošepkal: „Keď sa na mňa bude pýtať, povedzte mu, že som odišiel do Paríža. Pohľad na mňa by mu mohol byť osudný…“* (Paul Gauguin – Zbierka ‘Pred a po’)

V stredu po Veľkej noci :: 30. marca :: o 17ej 

V priestoroch Univerzitnej knižnice na Klariskej 5

… PREČO SI VINCENT ODREZAL UCHO …

Rozprávanie o Van Goghovi, jeho živote, tvorbe, priateľstve…

Všetci ste srdečne pozvaní
http://www.ulib.sk/sk/spravy/archiv/podujatia-ukb-2016.html 

Preco si Vincent o

Pozor, aby ste neblúdili, nie na Ventúrskej,

ale v budove na Klariskej 5

klariska 5

:: Vstup voľný ::

Čo má Gauguin spoločné s Rozparovačom:

http://elli.blog.pravda.sk/2014/08/19/paul-gauguin-a-jack/

Gauguina obdivoval aj M. R. Štefánik

27.04.2017

Milan Rastislav Štefánik bol nielen politik, astronóm, ale aj náruživý cestovateľ a obdivovateľ umenia. Zaujímal sa aj o fotografovanie či etnografiu. Styčný bod pre Štefánika bola tak trochu viac »

Ako to bolo s poľským kaderníkom

02.12.2016

Aby som bola objektívna, k A treba povedať aj B. Tj spomenúť poslednú zmienku o možnom podozrivom. Ním bol označený Aaron Kosminski slabomyseľný kaderník, emigrant pôvodom z Poľska. Informácia viac »

Najznámejší sériový vrah pohľadom (nielen) FBI

13.10.2016

FBI: Profil Jacka Rozparovača. Podľa dokumentu BBC bol pred pár rokmi (v roku 2013) odtajnený spis vyšetrovania legendárneho sériového vraha. Vyšetrovanie iniciovala a vykonala ešte v roku 1988 viac »

utečenci, migranti, migračná kríza, nemecko, hanau,

Americká polícia našla nákladiaku osem mŕtvych migrantov

23.07.2017 20:11

V prívese nákladného auta pred predajňou Walmart v texaskom San Antoniu našla polícia osem mŕtvol a tiež desiatky živých, ale značne dehydrovaných ľudí.

lajčák, miroslav lajčák,

Lajčáka čakajú povinnosti v OSN, zastúpi ho štátny tajomník Korčok

23.07.2017 20:00

Nové pracovné aj reprezentačné povinnosti čakajú hneď po letných prázdninách šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka.

dôchodca, dôchodok, penzia, pracujúci, zamestnanec

Dlhšia podpora pre ľudí 50 plus?

23.07.2017 20:00

Stratiť prácu po päťdesiatke je aj v dobrých ekonomických časoch problém.

Bojko Borisov, zbrane, bulharsko,

Sofia posiela zbrane do Sýrie

23.07.2017 20:00

Azerbajdžanská spoločnosť Silk Way Airlines dodáva cez Balkán zbrane aj pre opozíciu v Sýrii. V bulharských novinách Trud o tom informovala Diľana Gajtandžijevová.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 75835x
Priemerná čítanosť článkov: 2528x

Autor blogu