Založ si blog

Boh, Diabol a JA

Gauguin, Yellow Christ

Gauguin, Portrét so Žltým Kristom, 1889

http://eclaircie.canalblog.com/archives/2010/10/28/19450292.html

..

A čo sa stalo s Vincentom?

V nemocnici strávil Vianoce aj Nový rok. Prepustili ho 9. januára ´89. Arlesania sa k nemu najskôr správali úctivo, na oko milo, pretože sa počas krátkeho pobytu v miestnom špitáli spriatelil s lekárom, ktorého neskôr aj portrétoval. No ľudia nedokázali toto spoločenské klišé predstierať dlho. V skutočnosti ho považovali za blázna, ktorý by mohol byť nebezpečný aj pre iných. Spísali proti nemu dokonca petíciu. V takom nepriateľskom prostredí sa Vincent necítil dobre, podvolil sa tlaku obyvateľstva a dobrovoľne nastúpil do Ústavu pre duševne chorých v Saint Rhémy. Od začiatku ako sa objavil v Arles ho mali za čudáka. Žil sám, takmer pustovníckym životom, len sem tam si odbehol do krčmy a každé dva týždne sa vybral za „kultúrou“ do miestneho nevestinca. Celý zvyšný čas maľoval. Čiže maľoval skoro stále. O nič iné sa zásadne nezaujímal, preto odchod do Saint Rhém nevnímal ako krivdu, práve naopak. Tam mal konečne pokoj pre svoje maľovanie.

Nemajte obavy, žiadne hororová terapia elektrošokmi sa nekonala. Ťažko povedať, na akej úrovni bola vtedajšia lekárska starostlivosť, no o pacientov sa tu extrémne nestarali. Poskytovali im ubytovanie, stravu, boli v čistom, mohli sa párkrát do týždňa osprchovať a tam „zdravotný servis“ končil. Vincent si pri skutočných bláznoch uvedomoval rozdiely medzi nimi a sebou. Niekedy už totiž o sebe vážne pochyboval. To sa introvertom bežne stáva. Pobyt v liečebni mu prospieval. Kruté záchvaty, ktoré prežíval po Gauguinovom odchode a ktoré sa mu vrátili v nehostinnom prostredí, mu ustúpili. Nie síce na dlho ale…

S Gauguinom sa už nikdy nestretol.

Ešte z nemocnice posielal listy Theovi s tým, že na Gauguina myslí, aby mu odkázal, že mu má napísať. Gauguin, ale nereagoval. To Vincenta pochopiteľne zožieralo. Vinu za Gauguinov odchod zobral na seba. Rád by udalosti vrátil späť.

Gauguin neodpovedal. Vincent sa trápil. Vyčítal si, že ho svojím správaním, naliehavosťou ostať, vyplašil. Zaujímal sa o to ako sa má, či sa naň hnevá. Keď sa neozýval, písal Theovi, len aby vedel, ako sa mu darí. Neustále potvrdzoval svoje priateľstvo a lojalitu. Gauguin, korešpondenciu od Vincenta pozorne čítal. Bol spokojný, že za celú vec preberá zodpovednosť a pocit viny Vincent. Preto mu jeho myšlienkové pochody nevyvracal a pre istotu sa mu príliš často neozýval. Stále totiž nevedel, či ho Vincent predsa len neprezradí. Za celý rok 1889 mu poslal iba niekoľko listov. V jednom z prvých uvádza: „Mlčíte, však ja budem tiež.“ … a tiežPri van Goghov ušľachtilom charaktere si ja ako človek so zapečateným ústami, nemôžem sťažovať…

Bratom van Goghovcom sa snažil veľmi nepripomínať, ak nie priam vyhýbať. O ušľachtilom Vincentovom charaktere sa verejne dokázal zmieniť až po jeho smrti.

Vincent zomrel v lete 1890, potom čo sa počas jednej z prechádzok strelil do brucha. V tej dobe býval u Dr. Gacheta, ktorý sa ho ujal. Jeho porfyrické záchvaty sa stupňovali a trpel nesmiernymi bolesťami. Aj preto sa strelil do brucha a nie do srdca, ako uvádzajú niektoré zdroje. Dr. Gachet podporoval impresionistov nielen tým, že ako milovník umenia kupoval ich diela, no sa staral o nich aj po zdravotnej stránke. Napriek tomu, čo sa odohralo 27.7.1890, bol presvedčený o tom, že Vincent netrpel žiadnou psychickou poruchou. Vincentov obraz Portrét doktora Gatcheta patrí doteraz k najdrahším dielam vôbec. Predal sa za viac ako 82 miliónov dolárov. Najdrahší obraz súčasnosti má hodnotu niečo bez mála 300 miliónov $. Môžete 3x hádať, kto je autorom…

Eugene Henri Paul Gauguin

Gauguin si svoje svedomie riešil ako inak po svojom. Sám si ho spytoval, sám si dal rozhrešenie a sám si aj odpustil. V roku 1889 prešiel od polohy a symbolu Ježiša, do ktorého sa pasoval, až priamo k podobe diabla. A nakoniec ušiel do tropického raja. Nuž, jedni si vymodlia, iní vymaľujú…

Self-Portrait, 1889 (2)Paul Gauguin, Autoportrét 1889 

http://art-gauguin.com/index.html
Gauguin_jar

Paul Gauguin, hlinený džbán s vlastnou podobizňou 1889 

http://art-gauguin.com/index.html

fr_gauguin_christinoliveorchard

Paul Gauguin, Kristus v záhrade s olivovníkmi, 1889

http://spoonfiles.konstvet.uu.se/chapters/cadence-of-breathing-I/

 

 

Prvým obrazom, alebo jedným z prvých z roku 1889. Gauguin tu štylizoval samého seba do podoby Krista. Čo svedčí jednak o jeho narcizme a druhým dychom sa týmto gestom vyslovene rúha. Pôsobí, akoby mu prišlo ľúto incidentu, ktorý sa odohral v Arles. V rukách drží list. Možno list od Vincenta…

Ak Vám chýbajú fakty pri čítaní „Pôvodu“ Dana Browna

15.02.2018

Odkiaľ pochádzame? Kto sme? Kam ideme? Paul Gauguin, 1898 Gauguin tento obraz namaľoval ako rozlúčku s pozemským svetom. Síce často inklinoval k smrti, párkrát jej naozaj sedel na kolenách, viac »

Gauguina obdivoval aj M. R. Štefánik

27.04.2017

Milan Rastislav Štefánik bol nielen politik, astronóm, ale aj náruživý cestovateľ a obdivovateľ umenia. Zaujímal sa aj o fotografovanie či etnografiu. Styčný bod pre Štefánika bola tak trochu viac »

Ako to bolo s poľským kaderníkom

02.12.2016

Aby som bola objektívna, k A treba povedať aj B. Tj spomenúť poslednú zmienku o možnom podozrivom. Ním bol označený Aaron Kosminski slabomyseľný kaderník, emigrant pôvodom z Poľska. Informácia viac »

Peru Fujimori

V Peru otvorili ďalší proces s exprezidentom

20.02.2018 06:26

Peruánsky exprezident Alberto Fujimori bude opäť čeliť súdnemu konaniu.

Alternatíva pre Nemecko, AFD, demonštrácia

Ďalšia rana pre SPD, v prieskume ju predbehli aj populisti z AfD

20.02.2018 06:13

Pravicovo-populistická Alternatíva pre Nemecko (AfD) predbehla v celoštátnom prieskume verejnej mienky po prvý raz sociálnych demokratov (SPD).

eurovoľby 2014

Z hry o europarlament vypadnú štyri stálice

20.02.2018 06:00

Už krátko po odznení prezidentskej kampane sa začiatkom budúceho roka začne opäť ďalšia.

muž, počítač

Ruských trollov sú stovky, pracujú na smeny, hovoria bývalí zamestnanci Prigožinovej firmy

19.02.2018 23:45

Ruskí internetoví trollovia sú podelení na viaceré oddelenia podľa zamýšľanej geografickej sféry vplyvu ich činnosti. Publikujú príspevky, ktoré majú vyvolať určité nálady či reakcie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 66398x
Priemerná čítanosť článkov: 2887x

Autor blogu