Založ si blog

Boh, Diabol a JA

Gauguin, Yellow Christ

Gauguin, Portrét so Žltým Kristom, 1889

http://eclaircie.canalblog.com/archives/2010/10/28/19450292.html

..

A čo sa stalo s Vincentom?

V nemocnici strávil Vianoce aj Nový rok. Prepustili ho 9. januára ´89. Arlesania sa k nemu najskôr správali úctivo, na oko milo, pretože sa počas krátkeho pobytu v miestnom špitáli spriatelil s lekárom, ktorého neskôr aj portrétoval. No ľudia nedokázali toto spoločenské klišé predstierať dlho. V skutočnosti ho považovali za blázna, ktorý by mohol byť nebezpečný aj pre iných. Spísali proti nemu dokonca petíciu. V takom nepriateľskom prostredí sa Vincent necítil dobre, podvolil sa tlaku obyvateľstva a dobrovoľne nastúpil do Ústavu pre duševne chorých v Saint Rhémy. Od začiatku ako sa objavil v Arles ho mali za čudáka. Žil sám, takmer pustovníckym životom, len sem tam si odbehol do krčmy a každé dva týždne sa vybral za „kultúrou“ do miestneho nevestinca. Celý zvyšný čas maľoval. Čiže maľoval skoro stále. O nič iné sa zásadne nezaujímal, preto odchod do Saint Rhém nevnímal ako krivdu, práve naopak. Tam mal konečne pokoj pre svoje maľovanie.

Nemajte obavy, žiadne hororová terapia elektrošokmi sa nekonala. Ťažko povedať, na akej úrovni bola vtedajšia lekárska starostlivosť, no o pacientov sa tu extrémne nestarali. Poskytovali im ubytovanie, stravu, boli v čistom, mohli sa párkrát do týždňa osprchovať a tam „zdravotný servis“ končil. Vincent si pri skutočných bláznoch uvedomoval rozdiely medzi nimi a sebou. Niekedy už totiž o sebe vážne pochyboval. To sa introvertom bežne stáva. Pobyt v liečebni mu prospieval. Kruté záchvaty, ktoré prežíval po Gauguinovom odchode a ktoré sa mu vrátili v nehostinnom prostredí, mu ustúpili. Nie síce na dlho ale…

S Gauguinom sa už nikdy nestretol.

Ešte z nemocnice posielal listy Theovi s tým, že na Gauguina myslí, aby mu odkázal, že mu má napísať. Gauguin, ale nereagoval. To Vincenta pochopiteľne zožieralo. Vinu za Gauguinov odchod zobral na seba. Rád by udalosti vrátil späť.

Gauguin neodpovedal. Vincent sa trápil. Vyčítal si, že ho svojím správaním, naliehavosťou ostať, vyplašil. Zaujímal sa o to ako sa má, či sa naň hnevá. Keď sa neozýval, písal Theovi, len aby vedel, ako sa mu darí. Neustále potvrdzoval svoje priateľstvo a lojalitu. Gauguin, korešpondenciu od Vincenta pozorne čítal. Bol spokojný, že za celú vec preberá zodpovednosť a pocit viny Vincent. Preto mu jeho myšlienkové pochody nevyvracal a pre istotu sa mu príliš často neozýval. Stále totiž nevedel, či ho Vincent predsa len neprezradí. Za celý rok 1889 mu poslal iba niekoľko listov. V jednom z prvých uvádza: „Mlčíte, však ja budem tiež.“ … a tiežPri van Goghov ušľachtilom charaktere si ja ako človek so zapečateným ústami, nemôžem sťažovať…

Bratom van Goghovcom sa snažil veľmi nepripomínať, ak nie priam vyhýbať. O ušľachtilom Vincentovom charaktere sa verejne dokázal zmieniť až po jeho smrti.

Vincent zomrel v lete 1890, potom čo sa počas jednej z prechádzok strelil do brucha. V tej dobe býval u Dr. Gacheta, ktorý sa ho ujal. Jeho porfyrické záchvaty sa stupňovali a trpel nesmiernymi bolesťami. Aj preto sa strelil do brucha a nie do srdca, ako uvádzajú niektoré zdroje. Dr. Gachet podporoval impresionistov nielen tým, že ako milovník umenia kupoval ich diela, no sa staral o nich aj po zdravotnej stránke. Napriek tomu, čo sa odohralo 27.7.1890, bol presvedčený o tom, že Vincent netrpel žiadnou psychickou poruchou. Vincentov obraz Portrét doktora Gatcheta patrí doteraz k najdrahším dielam vôbec. Predal sa za viac ako 82 miliónov dolárov. Najdrahší obraz súčasnosti má hodnotu niečo bez mála 300 miliónov $. Môžete 3x hádať, kto je autorom…

Eugene Henri Paul Gauguin

Gauguin si svoje svedomie riešil ako inak po svojom. Sám si ho spytoval, sám si dal rozhrešenie a sám si aj odpustil. V roku 1889 prešiel od polohy a symbolu Ježiša, do ktorého sa pasoval, až priamo k podobe diabla. A nakoniec ušiel do tropického raja. Nuž, jedni si vymodlia, iní vymaľujú…

Self-Portrait, 1889 (2)Paul Gauguin, Autoportrét 1889 

http://art-gauguin.com/index.html
Gauguin_jar

Paul Gauguin, hlinený džbán s vlastnou podobizňou 1889 

http://art-gauguin.com/index.html

fr_gauguin_christinoliveorchard

Paul Gauguin, Kristus v záhrade s olivovníkmi, 1889

http://spoonfiles.konstvet.uu.se/chapters/cadence-of-breathing-I/

 

 

Prvým obrazom, alebo jedným z prvých z roku 1889. Gauguin tu štylizoval samého seba do podoby Krista. Čo svedčí jednak o jeho narcizme a druhým dychom sa týmto gestom vyslovene rúha. Pôsobí, akoby mu prišlo ľúto incidentu, ktorý sa odohral v Arles. V rukách drží list. Možno list od Vincenta…

Recenzia filmu „Gauguin“ (2017)

02.06.2018

Prišla som, videla som a odporúčam. Film Gauguin je skutočne film o Gauguinovi, aj keď viac romantický ako autobiografický. Nemám ambíciu to tvorcom zazlievať, pretože jedna z tvárí Paula viac »

Zrzavý Gauguin

03.05.2018

Prevratné 20. storočie a prvý akt (Milan Rastislav Štefánik, bratia Čapkovci, Bohumil Kubišta, Jan Zrzavý, Paul Gauguin) Rodený Francúz, otec oficiálne piatich detí, postimpresionista... viac »

Ak Vám chýbajú fakty pri čítaní „Pôvodu“ Dana Browna

15.02.2018

Odkiaľ pochádzame? Kto sme? Kam ideme? Paul Gauguin, 1898 Gauguin tento obraz namaľoval ako rozlúčku s pozemským svetom. Síce často inklinoval k smrti, párkrát jej naozaj sedel na kolenách, viac »

kalavska

Kalavskú čaká reparát

21.08.2019 18:30

Vláda na prvom rokovaní po letných prázdninách zatiaľ neschválila časť, ktorá sa týka premeny nemocníc a prináša zásadné zmeny.

Peniaze, euro, graf, ekonomika

O rozpočte rozhodne jesenná daňová prognóza

21.08.2019 18:14

Pre rezort financií budú pri príprave rozpočtu dôležité najnovšie údaje o vývoji ekonomiky a daňových príjmov. Tie budú zverejnené v septembri.

generál Martin Dzúr, Fidel Castro

Martin Dzúr. Generál, ktorý vydal rozkaz, aby vojaci nebojovali s okupantmi

21.08.2019 18:00

Patril k najmocnejším ľuďom v bývalom Československu. Martin Dzúr bol ministrom národnej obrany a priaznivcom Alexandra Dubčeka.

priemyselny park Kosice 04

Priemyselný park by mal pomôcť košickému regiónu

21.08.2019 17:24

Vo dvoch halách na ploche takmer 8 hektárov za 30 miliónov eur by v budúcnosti mohlo pracovať zhruba 600 ľudí.