Založ si blog

Aká matka, taká Aline

Ak sa Gauguin chcel predstaviť, nikdy nevynechal svoj extraordinárny pôvod. Rád pripomínal svoje indiánske stopy či aristokratický pôvod, ktorý vštepila do jeho rodostromu babička Flora Tristan y Moscoso. Flora Tristanová, matka jeho matky Aline, bola revolucionárka, excentrická osobnosť, ktorá neskončila svoj život tragicky na barikádach, ale rukami jej manžela André Chazala. Napriek tomu, že sa s ňou Paul Gauguin nikdy nestretol, zaujala v jeho srdci čestné miesto.

Flora Tristan y Moscoso

Gauguinova stará mama Flora

zdroj obr.: Eugène Henri Paul Gauguin (@gauguin.art) • Fotky a videá na Instagrame

 

Gauguinova matka, dievčenským menom Aline Marie Chazal, ma bola skromná, pracovitá žena, oddaná svojim deťom a manželovi. Po búrlivom detstve, vedela oceniť hrejivú náruč rodinného krbu. Radosť však netrvala dlho. Počas strastiplnej cesty do Peru, jej manžel Clovis Gauguin náhle zomiera. Paul Gauguin tak nenávratne prišiel o otca.

Paul Gauguin: Portrét matky Aline a dcérky Aline

Mal sotva jeden rok. Absencia pevnej ruky a mužského vzoru sa na ňom výrazným spôsobom podpísala. Matka sa snažila so všetkých síl, aby deťom nič nechýbalo. Keď Paul pozdejšie zatúžil po kariére námorníka, predala veľkú časť dedičstva, len aby sa dostal na školu, ktorá ho mala pripraviť na skúšky do vytúženej námornej akadémie. Prísne podmienky na škole i na internáte však nenaplnili Paulove očakávania. Čoskoro považoval celú výučbu za zbytočnú. Synova tvrdohlavosť matku znepokojovala. Pokúšala sa k nemu prihovárať s láskou i rázne, v obave, že vďaka svojráznej povahe si všetkých znepriatelí. Aj napriek obavám neodmietla synovi žiadne prianie. Paula zastihla smutná správa o smrti matky na palube lode Chilly. Mal vtedy len devätnásť rokov. Veľmi skoro sa tak zo zádumčivého mladíka, ktorý často utiekal do svojho vnútorného sveta, stáva sirota.

Meno Aline dal i svojej dcérke, ktorá sa stala jeho favoritkou spomedzi detí. Bola čistou dušou, symbolom nevinnosti, krásy, dobra a oddanosti. Absencia ich vzájomného kontaktu Gauguina sužovala. Potešil sa akejkoľvek správe, ktorú dostával od svojej manželky len veľmi sporadicky. Malá Aline raz v nevinnom detskom rozmare otcovi prisľúbila, že sa stane jeho ženou. Gauguin sa k tejto milej roztopašnosti utiekal v tých najslabších chvíľach. Počas pobytu na Tahiti začal písať zošit pre Aline. Správa o jej predčasnej smrti ho zrazila na kolená a pokúsil sa siahnuť si na život.

 

Mette Sophie Gad, jeho jediná právoplatná manželka, jeho femme fatale, jeho srdce. Zoznámili sa v Paríži. Ako dievčina z dobrej rodiny sprevádzala dedičku dánskeho veľkopriemyselníka. Smelá, usmievavá, zhovorčivá plavovláska so záľubou v dobrodružných historkách si okamžite získala Gauguinovu pozornosť. Mette Sophie Gad, sa stala tým vytúženým prístavom, kde spenená krv indiána konečne našla svoj domov.

Paul Gauguin, Spiaca Mette

Eugène Henri Paul Gauguin (@gauguin.art) • Fotky a videá na Instagrame

 

Femme fatale

Mette bola nepochybne osudovou ženou Paula Gauguina. Oženil sa s ňou ako dvadsaťpäťročný a postupne splodili takmer pol tucta detí. Gauguinova romantická stránka dostala priestor na rozkvet a začala sa naplno prejavovať počas prvého tehotenstva. S manželkou trávil každú voľnú chvíľu. Príkladne sa staral jednak o ňu, rovnako tak aj o ich prvorodeného syna Emila. Gauguin bol na pokraji blaha. Prežíval najšťastnejšie obdobie svojho života. Nežný úsmev spod plavých vlasov svojej vyvolenej bolo všetko, čo potreboval. Mette k umeniu neinklinovala a neprejavovala žiadny záujem stať sa manželovou múzou. Kto o to eminentný záujem mal bol sám Gauguin. Veľmi si prial, aby precítila jeho vášeň a pochopila ho. Mette si umelecké ambície svojho manžela spočiatku vôbec nechcela pripustiť. Vnímala len ako dočasnú zábavku a istým spôsobom bola rada, že na rozdiel od iných má ten jej kultivovaný koníček. No ako rástol jeho záujem, zväčšovali sa aj jej obavy. Zanedlho sa rozpútala celospoločenská kríza, ktorá nastolila úplne nové podmienky. Keď sa Paul Gauguin rozhodol vzdať povolania burzového makléra a naplno sa venovať umeniu, ktorým sa chcel postarať aj o finančné zabezpečenie rodiny, tam niekde sa zrodil začiatok konca ich rodinného šťastia. Mette napriek svojim antipatiám k umeniu bola najintenzívnejším Gauguinovým impulzom pre tvorbu.

Gauguinove portréty Mette

Eugène Henri Paul Gauguin (@gauguin.art) • Fotky a videá na Instagrame

 

Kapitola 9: Modus Operandi Jacka Rozparovača

24.03.2023

Vonku začalo snežiť. Zamrznuté vločky sa rútili strmhlav k zemi. Inokedy bezstarostne šantiac plachtili povetrím, až kým sa nespojili do veľkých nadýchaných chumáčikov. Dnes sa však nevyspali dobre. Do nálady kociek ľadu v pohári vždy smädného. Mrzuto klepotali po parapete. Každá však iba chvíľočku. Tretie cinknutie bolo odsúdené na kaluž. Šmykľavé [...]

Kapitola 8: Dokonalá vražda

20.03.2023

Od čias veľkého Napoleona sa traduje, že dokonalý zločin neexistuje. Nedokonalá môže byť iba práca polície. Dovolil si prehlásiť policajný šéf a minister vnútra v jednej osobe už na prelome osemnásteho a devätnásteho storočia. Joseph Fouché sa nám k tomu asi bližšie nevyjadrí, no aj keď forenzná veda ešte ťahala káčera, z pozície svojho postavenia musel vedieť, [...]

Kapitola 7: Sestry v hodine smrti

19.03.2023

Ak by si Annie Chapmanová mohla za života dovoliť lekára, jej chorobopis by rozhodne nepatril k najtenším. Trpela tuberkulózou v pokročilom štádium a vzhľadom na neviazaný životný štýl aj syfilisom. Vraj nepatrila k notorikom, no ak mala zvyšné peniaze, prepila ich. Obľubovala rum. S bývalým manželom Frederickom Chapmanom mali tri deti. Jednoduchý no dobrý chlap, pracoval [...]

šefčovič cleverly

Londýn a Brusel formálne prijali novú pobrexitovú dohodu

24.03.2023 16:32

Windsorský rámec má v pobrexitovom usporiadaní uľahčiť tok tovarov medzi Severným Írskom a Veľkou Britániou.

TikTok

TikTok bude v celej infraštruktúre kancelárie parlamentu blokovaný

24.03.2023 15:36

TikTok podľa vedúceho kancelárie zbiera neprimerané množstvo informácií zo zariadení, na ktorých sa prevádzkuje.

365 banka, PR, nepouzivat

Polícia uložila slovenskej banke dvojmiliónovú pokutu. Tá sa chce obrátiť na súd

24.03.2023 15:24, aktualizované: 16:18

Sankcia sa týka porušenia ustanovení zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu.

naď stoltenberg

Naď: Generálny tajomník NATO ocenil postoj SR k posilneniu východného krídla

24.03.2023 15:08

Aliancia potrebuje byť podľa ministrových vyjadrení silná ako celok.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 39
Celková čítanosť: 161674x
Priemerná čítanosť článkov: 4145x

Autor blogu